O projektu >

Salzburské lékařské semináře jsou vzdělávacím programem pro lékaře z více než 30 zemí, mezi nimi pravidelně od roku 2001 také pro lékaře z České republiky.

Do konce roku 2013 byla v rámci projektu zajištěna účast na seminářích pro více než 600 českých lékařů, vybraných ve výběrovém řízení z 1600 přihlášek na 90 různých seminářů z celého spektra lékařských oborů, z více než 200 zdravotnických zařízení v celé ČR. Počet zájemců a účastníků se nadále zvyšuje.

Program lékařských seminářů realizuje American Austrian Foundation a je to nejrozsáhlejší program v oblasti postgraduálního vzdělávání ve střední a východní Evropě. Účastní se ho renomovaní odborníci z USA a Rakouska s cílem vytvářet podmínky pro mezinárodní výměnu a sdílení informací mezi lékaři.

Na semináře navazuje v ČR projekt Open Medical Club (OMC), který zajišťuje VDV s cílem multiplikovat poznatky ze Salzburských seminářů a šířit je dál. Lékaři – absolventi přednášejí v Praze i jiných městech lékařům vybraných oborů a odborné veřejnosti. Kromě sdílení nejnovějších informací semináře přispívají k profesionálnímu růstu účastníků a mimo jiné podporují vzájemné kontakty mezi lékaři a nestátními neziskovými organizacemi, působícími v sociální a zdravotně sociální oblasti. Jedná se o vyhledávaný projekt propojující oba obory. Víme, že v posledních letech dochází k posunu od medicinského modelu zdravotního postižení k modelu sociálnímu a psychosociálnímu. Z toho plyne i potřeba přizpůsobení systému nově se vyvíjejícím postojům společnosti.

Tématy dosavadních seminářů byly např. dětská mozková obrna, rakovina prsu, cévní mozkové příhody, paliativní medicína a hospicové hnutí, hyperaktivní děti, následky úrazů a nemocí páteře, očkování a další. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové pořádá tyto semináře až 3 x do roka. Průměrná účast činí 35 osob. Pořádáním seminářů usilujeme o poskytnutí prostoru pro vzájemné poznávání podstaty nemocí, zprostředkování nových poznatků z klinických oborů a v neposlední řadě také kvalifikovanému přístupu pracovníků zdravotně sociálních nestátních neziskových organizací k problémům lidí, kteří konkrétními nemocemi trpí. Prezentace lékařů následně publikujeme na webových stránkách Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Referáty o seminářích se objevují také ve Zdravotnických novinách.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s